Viltförvaltningsombud



För att uppnå ett starkt markägarinflytande, krävs att markägarrepresentanterna använder det utrymme och inflytande som erbjuds i viltförvaltningsdelegationer, älgförvaltningsgrupper och älgskötselområden. Därför har Norra Skogsägarnas medlemmar på demokratisk väg valt följande viltförvaltningsombud att representera privatskogsbruket inom föreningens verksamhetsområde.

Skogsbruksområde Namn Telefon E-post
Anundsjö Tommy Olsson 070-573 52 23 tommy.seltjarn@outlook.com
  Sven Sandström 070 654 31 48 sven_sandstrom@hotmail.com
Bjurholm-Fredrika Kjell Nilsson 070-247 79 50 ksjn@spray.se
  Carin  Eriksson 070-374 98 42 carin.eriksson@home.se
​Bo Strandberg ​070-266 16 13​ ​bo_strandberg@telia.com
Bygdeå-Nysätra Harry Bäckström   harrybackstrom@hotmail.com
  Martin Lundgren 070-326 58 19 martin.lundgren@norra.se
Gällivare-Pajala Heikki Vuorinen 070-553 89 01 heikkivuorinen@hotmail.com
  Peter Johansson 070-253 68 00 peter@outcat.se
Haparanda  Arne Tossavainen 070-520 96 54  
Jörn-Arvidsjaur-Arjeplog Lars Erik Larsson 070-642 48 36 bolarskataselet@gmail.com
  Erik Edström 070-607 05 08 edstromsvedjan@hotmail.com
  Anders Henriksson 070-662 00 95 anders-henriksson@telia.com
  Kerstin Brännström    
Kalix Ulf Bjur 070-580 01 33 ulf.bjuhrulf@hotmail.com
  Klas Isaksson 076-110 18 40  klas.isaksson@norra.se
  Göran Olof Bergström 073-815 61 07 goran.bergstromnora@telia.com
Lule älvdal Lennart Bergquist 070-325 79 14 lennartbergqvist@telia.com
  Karl Johan Stenman 070-697 36 56 kall@jokknet.se
  Bernt Sundberg 070-526 15 27 bernt.sundberg@telia.com
  Birger Nilsson 070-677 72 00 birger.nilsson@sanda.se
Lycksele Jan Engström 070-698 67 70 janne.engstrom@ac.lrf.se
  Staffan Andersson 070-272 90 59 edstaff48@gmail.com 
Lövånger Leif Fredriksson 070-560 20 99 le.lantbruk@gmail.com
​Bo Andresson ​070-398 94 73 ​stenhalla@hotmail.com​
  Desereé Olofsson 070-6045423 desse5.18@gmail.com
Nordmaling Anders Jonsson 070-557 09 22 anders.jonsson@nashnet.nu​
  Kerstin Sjöström 070-6436713 kerstin.sjostrom@centerpartiet.se
Norsjö-Malå Martin Alm 070-3335805 bomartin69@hotmail.se
  Jörgen Norén 070-6222037 albertinagard@gmail.com
Pite-Älvsbyn Bo Andersson 070-6750753 zetorbo@gmail.com
  Stefan Hardselius 070-6380738  
Råneå Göran Lövgren 070-6184019 sauer200@hotmail.com
  Tor Johansson 070-575 54 82 tolle.johansson@gmail.com
Skellefteå Norra Kent Lundquist 070-3362330 kent.m.lundqvist@hotmail.se
  Kurt Edvardsson 070-6254559 curtedvardsson@allt1.se
Skellefteå Södra Egon Lindgren 070-5343540 egon.lindgren@tele2.se
  Jarl Stenberg 070-3970851 stenberg.jarl@allt2.se
Sorsele Lennart Sjöberg 070-656 72 93 lennarts@telia.com
  Mikael Nilsson 070-559 94 99 tvaratrask.mikael@hotmail.com
Storuman Torkel Stångberg 070-3120180 torkel.tarnaby@hotmail.com
  Kjell Åke Åström   kjellastrom@it4unet.se
Umeå norra-Sävar Per Tomas Edberg 070-2110488 tomas.edberg@bilinvest.se
  Staffan Andersson 073-0206854 staffan@ersmark.se
Vilhelmina -

Vindeln Lena Stina Forssell 070-684 67 15 forssell63@gmail.com
  Rune Johansson 070-681 87 34 runejohansson@vindeln.se
Vännäs-Umeå södra Roland Folkesson 070-6027413 roland.folkesson@tele2.se
  Staffan Sandström 070-266 14 45 staffan-sandstrom@telia.com
Ångermanälven Hans  Åkermark 070-6813510 hans.b.akermark@telia.com
Örnsköldsvik Norra Henrik Hägglund 070-3981516​
henriksvedje@hotmail.com
  Karl Erik Olsson 073-0202501 ke.olsson@telia.com
Örnsköldsvik Södra Hans  Nordin    
  Ulf Nyström 070-3045960 ulf@nystromspotatis.se
Överkalix Bo Erik Karlsson 070-6810956 boerik@grelsbyn.se
  Anders Nilsson 070-3768956 andersnilsson@hem.utfors.se
Övertorneå Göran Taavoniku 070-356 20 03  ingertavvoniku5@hotmail.com 
  Gunnar Björk 070-327 30 70 gub@live.se
 
​​